Włamanie się do iPoda Touch jest w sumie identyczne do włamania się do iPhone (tylko prostsze, bo nie trzeba toczyć batalii o rozblokowanie SIM). Procedurę tą zwykło się nazywać Jailbreak - czyli “ucieczkę z więzienia”.
Jailbreak dla najnowszej wersji firmware 1.1.2 przeprowadza się w/g schematu:
-
wgranie na “czysto” wersji firmware 1.1.1, jeśli jest na iPodzie już wersja 1.1.2
-
pierwszy jailbreak i zastosowanie łatki umożliwiającej kontrolowany update do 1.1.2
-
wgranie update do 1.1.2
-
ponowny jailbreak
5. wgranie programów z iPhone, których nie ma oryginalnie na iPodzie Touch
CO BĘDZIE POTRZEBNE?
MacOS X lub Windows XP (SP2), pewnie Vista też zadziała, najnowszy iTunes, internet bezprzewodowy (WiFi), oczywiście iPod Touch wraz z kablem. Dodatkowe oprogramowanie - dowolny program do FTP, który obsługuje protokół SFTP, program terminalowy z obsługą SSH
ETAP PIERWSZY
Najpierw musimy sprawdzić, jaką wersją firmware dysponuje nasz iPod. W tym celu wchodzimy do Preferencji, Ogólne, To urządzenie... Pozycja Wersja zawiera informację: 1.1.1 lub 1.1.2.
Jeżeli jest to 1.1.2 lub 1.1.1 ale już z wykonanym jailbreak - proponuję wgranie wersji 1.1.1. W przeciwnym przypadku możemy przejść od razu do ETAPU DRUGIEGO
Wyłączamy w Safari (Mac OS X) w Preferencjach otwieranie ściągniętych plików. Ma być tak:
Ściągamy z serwera Apple oprogramowanie dla naszego iPoda w wersji 1.1.1 stąd. (ok. 160 MB). Jeśli ściągnięty plik będzie miał rozszerzenie .zip - to je usuwamy.Podłączamy iPoda Touch, uruchamiamy iTunes, czekamy aż iTunes zauważy iPoda, trzymając klawisz Alt (Mac) lub Shift (Windows) klikamy na guzik Restore (Odtwórz po polsku). Wskazujemy nasz ściągnięty plik (iPod1,1_1.1.1_3A110a_Restore.ipsw) i odtwarzamy na iPodzie wersję 1.1.1, przy okazji wszystko z niego kasując.
Po odtworzeniu wersji 1.1.1 w iPodzie, iTunes zapyta nas zapewne, czy odtworzyć kopię ustawień w iPodzie, zgadzamy się. Jeżeli iTunes zasugeruje podniesienie wersji oprogramowania do 1.1.2 - to tym razem się nie zgadzamy.
ETAP DRUGI
Jeżeli nie mamy zdefiniowanego w iPodzie połączenia bezprzewodowego, to je definiujemy, łączymy się tak, aby móc swobodnie korzystać z przeglądarki Safari. Udajemy się na stronę:
Po tym samouruchomieniu do listy programów doszedł jeden nowy - Installer. Uruchamiamy Installer - być może sam Installer wykryje nowszą wersję samego siebie gotową do instalacji - więc ją zgodnie z sugestią instalujemy. Po tej ew. instalacji klikamy w zakładkę “Install” na dole ekranu i przewijamy do katalogu “Tweaks (1.1.1)”. Stamtąd instalujemy programik OktoPrep:
Po instalacji wracamy do głównego ekranu poprzez przyciśnięcie klawisza Home (tego u dołu urządzenia). Jesteśmy gotowi do podniesienia w sposób kontrolowany wersji firmware do 1.1.2.
ETAP TRZECI
Uruchamiamy program iTunes i w części poświęconej podłączonemu iPodowi Touch wciskamy klawisz uaktualnienia oprogramowania (być może uprzedzi nas samo iTunes, oferując upgrade do 1.1.2). Generanie - robimy upgrade/uaktualnienie. Po poprawnym podniesieniu wersji do 1.1.2 wyłączamy iTunes. Jakby co, plik firmware w wersji 1.1.2 jest do ściągnięcia stąd (ok. 160 MB). Jeśli ściągnięty plik będzie miał rozszerzenie .zip - to je usuwamy.
Ściągamy narzędzie do przeprowadzenia jailbreak firmware’u w wersji 1.1.2 stąd (ok. 5 MB) i rozpakowujemy w dostępnym wygodnie miejscu.
W preferencjach iPoda wybieramy na czas “operacji” język angielski. Ustawiamy czas autoblokady na nigdy (never).
W OS X w preferenach narodowych ustawiamy English na pierwszym miejscu (jeżeli tam nie był), następnie wylogowujemy się i logujemy ponownie - sesja OS X ma być anglojęzyczna.
Czyli instalujemy programy z iPhone’a - których nie ma normalnie na iPodzie Touch a chciałoby się je mieć - Google Maps, Mail, Stocks, Weather, Notes.
Najpierw wchodzimy do Preferencji na iPodzie i sprawdzamy w części poświęconej Wi-Fi nasz aktualny adres IP (klikamy na pozycję z nazwą naszego routera). Zapamiętujemy ten adres.
Ściągamy programy z iPhone z wersji 1.1.2 dla tego telefonu iPhoneApps112.zip (ok. 2.9 MB) i rozpakowujemy w wygodnym miejscu.
Uruchamiamy program do FTP, upewniamy się, że protokołem transmisji będzie SFTP i logujemy się na naszego iPoda pod sprawdzony wcześniej adres, na port 22, login to “root” a hasło to “alpine”. Po pokazaniu się zawartości podkatalogu na iPodzie - przechodzimy na jego katalog główny, czyli “/”.
Kopiujemy z katalogu z programami z iPhone wypisane poniżej rzeczy w odpowienie miejsca na iPodzie:
GMM.framework ----> /System/Library/Frameworks/
Maps.app ----> /Applications/
MobileMail.app ----> /Applications/
MobileMailSettings.bundle ----> /System/Library/PreferenceBundles/
MobileNotes.app ----> /Applications/
Stocks.app ----> /Applications/
VPNPreferences.bundle ----> /System/Library/PreferenceBundles/
Po skopiowaniu zamykamy połączenie poprzez SFTP. Uruchamiamy program terminalowy, który pozwoli nam się połączyć z iPodem po SSH. Używamy adres jak do SFTP, login “root” i hasło “alpine”. W OS X w Terminalu polecenie to będzie więc wyglądać tak:
ssh 10.0.1.200 -l root
Oczywiście, zamiast 10.0.1.200 wpisujemy prawdziwe IP iPoda. Jako hasło wpisujemy “alpine”. Wykonujemy polecenie:
chmod -R a+x /Applications/*
a potem jeszcze komendę reboot i nasz iPod jest “doposażony” :D. Możemy teraz na iPodzie uruchomić programik SSH i wyłączyć działanie tej usługi, co pozwala oszczędzić na baterii i zwiększy bezpieczeństwo.
Jesli ten opis jest zbyt dla ciebie skomplikowany polecam te dwa filmy video, jest to krok po kroku jak to zrobic, sam korzystalem z tego , jak odblokowywalem swojego touch 1.1.2 i sie udalo..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz