12/29/2007

Zmieniamy wyglad ipoda /Theme/

Po publikacji poprzedniego wpisu zostałem zapytany drogą mejlową "Po co zmieniać ikonę pogody?". Bez namysłu chciałem odpisać "By zmienić wygląd menu" ale coś mnie powstrzymało i zastanowiło. Doszedłem do oczywistego wniosku, że nie wszyscy użytkownicy iPhona bądź iTouch'a (tak nazywam iPod Touch) wiedzą, że wygląd głównego menu a zarazem pulpitu (tzw. SpringBoard) można dowolnie zmieniać!
Apple podstawowo daje nam czytelny aczkolwiek nudny "pulpit". Bez tapety, z niejednolitymi ikonami. Na początku jest to bardzo dobre bo dużo łatwiej jest się przyzwyczaić do obsługi nowego gadżetu, jednak po jakimś czasie, kiedy to już zaczniesz chodzić po menu z pamięci, to prawdopodobnie zacznie cię nużyć ten wygląd. Zapragniesz jakiejś zmiany. I w tym właśnie momencie z pomocą przychodzą dwa programy.

SummerBoard

Pierwszym z nich jest SummerBoard od Nullriver Inc. Głównie służy on do zmiany ikon, tapety i tła docka (te cztery ikony na samym dole). Nie jest za bardzo rozbudowany ale za to posiada bardzo przydatną rzecz - skiny/theme. Wystarczy, że przez Installera pobierzesz dowolny theme i ustawisz go przez preferencje SummerBoard i już masz praktycznie całkowicie zmieniony wygląd głównego menu.
Na szczęście nie tylko przez Installera można instalować theme do SummerBoard'a. Możesz stworzyć swój własny, skopiować wszystkie pliki do folderu /private/var/root/Library/SummerBoard/Themes i ustawić theme przez konfigurator SummerBoard.

Customize

Kolejnym programem jest Customize. Jak dla mnie jego najważniejszą możliwością jest sortowanie ikon. Dzięki niemu skończy się latanie po pulpitach w poszukiwaniu programu którego najczęściej używacie. Wystarczy przesunąć go na początek listy i gotowe. Kolejną zaletą jest możliwość zmiany tych elementów graficznych systemu z którymi SummerBoard sobie nie radzi, jak np. suwak, znaczek WiFi, bateria, klawiatura itd. a nawet dźwięki!
Niestety Customize nie radzi sobie z np. zmianą ikon czy też tapety pod ikonami dlatego należy go traktować jako dopełnienie do SummerBoard'a pomimo tego, że jest bardziej rozbudowany.

Używanie tego programu jest równie proste jak wcześniej opisanego. Wystarczy zainstalować theme z installera bądź wgrać samemu do odpowiedniego folderu w /private/var/root/Library/Customize/ i przez konfigurator ustawić element który chcesz zmienić.

Łącząc działanie tych dwóch programów można uzyskać bardzo ciekawy efekt jak na przykład mój SpringBoard:Obydwa programy bez problemu działają na każdym odblokowanym sofcie zarówno iPhona jak i iTouch'a.

Brak komentarzy: